نماشویی با طناب ایمن تر است یا داربست

نماشویی با طناب ایمن تر از داربست

مهمترین اصل در خدمات نماشویی و هر خدمتی که در ارتفاع انجام می شود ، حفظ جان نماشور و همچنین افرادی است که در معرض تردد در اطراف ساختمانی که شستشو در حال اجراست ، قرار می گیرند.

در واقع به همه اقداماتی که برای افزایش ضریب امنیت مالی و جانی صورت می گیرد در اصطلاح نماشویی ساختمان به مدیریت ریسک معروف است که در این مقاله قصد داریم تا دو روش مرسوم شستشوی نما با طناب و داربست را بررسی کنیم و خطرات هر یک را شفاف بیان کرده و راه حل ها را مورد تحلیل قرار دهیم.

در ابتدا باید بدانید که میزان مرگ و میر در شرکت های معتبر نماشویی به شدت پایین تر از دیگر خدمات پر خطری است که در سطح کشور و جهان انجام می شود که دلیل این موضوع ابزار و تجهیزات و اموزش های قبل از اجرای پروژه است.

در اصل برای مدیریت ریسک این حوزه ، پروتکل های ایمنی مشخصی تهیه و توزیع شده است و از سوی بیمه گذار نیز به ان تاکید گردیده و افراد نماشور قبل از قرار گرفتن در ارتفاع با تک تک این موارد اشنا شده و تست های اولیه تئوری و عملی را گذرانده اند که در ویوپارس به عنوان معتبرترین شرکت نماشویی ساختمان در تهران این موضوع به صورت جدی پیگیری و اجرایی می شود.

زمانی که ما اقدام به استخدام و جذب نیرو می کنیم سه اصل را در همان ابتدا و مصاحبه اولیه در نظر گرفته و از افراد فنی تقاضای ارائه مدارک و اسناد معتبر می کنیم که شامل ، رزومه مشخص و سابقه کار و همچنین نداشتن سو پیشینه قرار گیری در خطر سقوط که در عملیات شستشوی نمای ساختمان بسیار حائز اهمیت است.

نماشویی با طناب و مدیریت ریسک

طناب یا در اصطلاح تخصصی تر سیستم راپل دارای اجزای متعددی برای افزایش سطح امنیت افرادی است که در ارتفاع قرار می گیرند و در صنایع مختلف از جمله نماشویی ، شیشه شویی ساختمان ، پتروشیمی و صنایع نفت و همچنین دکل کاران و بسیاری از ورزش ها و خدمات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم راپل از سه بخش اصلی تشکیل شده که قلاب ، طناب اصلی و کمکی و همچنین شانت حمایتی را شامل می شود که هر یک دارای مقاومت بالایی هستند و می توانند جان نماشور را در هنگام سقوط یا خطر حفظ کنند.

در واقع نماشویی با طناب در بحث مدیریت ریسک بسیار موثر بوده و اگر موقعیت ساختمان مناسب باشد و برای اتصال راپل مشکلی پیش نیاید و از طرفی بالکن نیز بیش اندازه جلو نیامده باشد می توان از این روش به خوبی استفاده کرد.

میزان تحمل وزن طناب اصلی در شستشوی نما با این روش حدود پانصد نیوتن است که مقدار قابل توجهی بوده و تا سه نفر فرد عادی را می تواند از پرت شدن به پایین محافظت کرده و ضریب نگه داری این طناب با بالاترین فشار نیز قابل تحمل است به این صورت که اگر فرد از طبقه ده ام سقوط کند بازهم راپل قادر به نگه داری نماشور بوده و هیچ اسیب جانی به وی وارد نخواهد شد.

از نظر مانور افراد در سطح نما ، طناب بسیار موثر تر است زیرا به سادگی و تاب های کوتاه می تواند در یک سطح افقی جا به جا شده و با شل کردن قلاب متحرک در عمود نیز جا به جا شود و کار نماشویی را پیش ببرند که برای شستشوی نمای شیشه ای معمولا روش راپل بسیار موثر تر است.

مزایای نماشویی با داربست در بحث ایمنی جانی

داربست نیز از جمله روش های رایج در بحث شستشوی نمای ساختمان است که با دو دستگاه واترجت و سندبلاست عملیاتی می شود و می تواند در بحث امنیت جانی موثر باشد که به نکاتی در این حوزه خواهیم پرداخت.

داربست در دو حالت برای ساختمان ها توصیه می شود که در بحث اول زمانی است که سنگ کاری و بنایی نما به تازگی تمام شده و کارفرما قصد دارد تا سطح نمای اپارتمان را به طور کامل پاکسازی کند که در این حالت چون داربست بر روی سطح نما نصب شده است بهتر می باشد بلافاصله عملیات نماشویی ساختمان اجرا گردد.

در مورد دیگر زمانی که موقعیت جغرافیایی ساختمان به شکلی است که طناب و راپل را نمی توان برای انجام خدمات استفاده کرد که در صورت عمق بالکن و نبودن نقطه اتصال راپل و همچنین نظر کارشناسی لازم است تا داربست نصب شود.

البته باید عرض کنیم که شستشوی نما با داربست دارای مزایای زیادی است که می توان به حفظ تعادل روانی و همچنین سرعت تحرک و کاهش میزان اضطراب اشاره کرد و از نظر زمانی نیز تا حدودی بهتر از نماشویی با راپل می باشد.

مقایسه ایمنی شستشوی نمای ساختمان با طناب و داربست

خوب بهتر است بدون تارف و شفاف این دو روش را پس از نکات بالا مورد مقایسه قرار دهیم که در ابتدا لازم است اشاره کنیم که شرکت ویوپارس همواره تاکید بر نماشویی با طناب دارد و دلیل این موضوع سرعت تجهیز کارگاه و جای گزینی مهارت با تسلط که در نتیجه کار نیز موثر است.

در واقع در بحث قیمت شستشوی نمای ساختمان تفاوت فاحشی بین این دو روش وجود ندارد و شاید بتوان گفت که در روش داربست مقدار هزینه مصرفی در پروژه بیشتر نیز می باشد که دلیل این مسئله خارج بودن فاکتور نصب داربست از هزینه های نماشویی ساختمان است که به صورت جداگانه محاسبه و اعلام می گردد.

در مورد مدیریت ریسک شستشوی نما نیز روش طناب به دلیل تجهیزات جانبی که دارد به مراتب بهتر از داربست بوده و نماشور در ارتفاع می تواند با ارامش خاطر بیشتری کار خود را پیش ببرد و تنها تمرکز خود را به سطح ساختمان معطوف کرده و میزان استرس جانبی تا حدود زیادی کاهش یابد.

زمان تجهیز کارگاه برای شروع پروژه نماشویی نما در روش راپل بسیار سریع تر بوده و تا یک روز کاری و حتی تا دو روز میزان اجرا تا تحویل را کاهش می دهد و ما نیز با اطمینان خاطر بیشتری می توانیم بر روی خود پروژه تمرکز کنیم و سخن پایانی اینکه برای شستشوی نما با واترجت و سندبلاست در سطوح شیشه ای حتما از طناب و برای نماهای سنگی و اجری در صورت بررسی کارشناسی تصمیم گیری خواهد شد.

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

اموزش نماشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ