نماشویی نمای قدیمی

هر ساختمانی بر اساس کیفیت مصالح و معماری و اصول ساخت دارای یک طول عمر مشخص است؛ که پس از مدتی ممکن است از استاندارد اولیه خارج شده و با مشکلات متعددی همراه باشد.

اگر نگاهی به تاریخچه ساخت و ساز در تهران بی اندازیم، اوج گیری این حوزه به دو بخش قبل و بعد سال 86 بر می گردد. ساختمان هایی که قبل این تاریخ ساخته شده اند، دیگر دچار فرسودگی حدودی شده و باید بازسازی شوند.

بازسازی صرفا مربوط به داخل منازل و ادارات نیست، و بخش خارجی نیز نیاز به ترمیم دارد. در این مقاله قصد داریم اصول و نکات مربوط به نماشویی ساختمان هایی با نمای قدیمی بپردازیم، که جالب توجه است.

در گذشته بیشترین کاربرد برای اجر بود. زیرا علاوه بر نصب راحت و مصالح محدود، یک زیبایی قابل قبولی در طراحی خارجی به وجود می اورد، در شهرک هایی مانند اکباتان با این نوع معماری ساختمان های زیادی ساخته شده است؛ که قدمت سی تا پنجاه ساله دارند.

البته سنگ ها نیز جایگاه دیرینه در بحث نماسازی دارند. امروزه نیز به عنوان پایه ثابت دیزاین خارجی مورد استفاده اقشار مختلف قرار می گیرد، زیرا به دلیل ساختار ویژه ای که برای طرح بندی و ایجاد رنگ های متنوع دارند، می تواند جوابگوی هر سلیقه ای باشد.

کدام دستگاه مناسب شستشوی نمای قدیمی است

تا اینجا متوجه شدیم که نماهای اجری و سنگی نظیر تراورتن و دهبید بیشترین کاربرد را در نماهای قدیمی داشته اند، البته منظور از قدیمی حدود سی سال ساخت است، این اشتباه صورت نگیرد که در مورد بناهای باستانی صحبت می کنیم.

متاسفانه یکی از معضلات اصلی حوزه شستشوی نمای ساختمان، دانش پایین نیروهای انسانی فعال در این حوزه خدماتی است، زیرا بدون بررسی کارشناسی کار خود را اغاز می کنند. بارها شاهد بوده ایم که موجب اسیب رساندن به نما شده و حتی بخش هایی از سنگ و اجر به دلیل پایین بودن مقاومت مصالح سقوط کرده است.

همان طور که می دانید واترجت دارای قدرت پایین تری از سندبلاست است، در واقع دلیل این موضوع موتور ضعیف تر به دلیل راه اندازی با برق تک فاز بوده که 110 بار را انتقال داده و موجب پرتاب اب تا ارتفاع حدود دو متر می شود.

بهترین دستگاه برای نماشویی این نوع ساختمان ها بدون شک واترجت است. اما اگر از مقاومت نما اطمینان حاصل شود و احتمالات سنجیده شده، و از سوی کارفرما نیز اطمینان حاصل شود، می توان از دستگاه سندبلاست نیز برای شستشوی نما استفاده کرد.

چه نوع موادی برای پایداری در نماشویی این نوع ساختمان به کار می رود

اگر اولین بار است که ساختمان شستشو می شود، باید توجه داشت که به احتمال زیاد حجم بالایی از کدری و رسوب در لایه های رویی و زیرین سنگ و اجر نهفته است، برای از بین بردن این الاینده های محیطی نیاز است تا شستشو به بهترین شکل پیش رود.

اما اگر در گذشته نیز نماشویی نما اتفاق افتاده است، لازم است تا میزان مواد مصرفی کاهش یابد؛ تا در هزینه نیز صرفه جویی شود، در اصل این تعبیر اشتباهی است که باید حتما از تمامی مواد برای شستشوی هر نوع نمایی استفاده کرد.

یکی از نکات قابل توجه در این بحث، افزایش سطح اسیدی با تزریق موادی مانند دیسکلر در سطح است، بارها شده است که با ما تماس گرفته اند و از نمکی و اهکی شدن ساختمان خود در اثر نماشویی سخن گفته اند.

در اصل زمانی که شما فریب قیمت های پایین را میخورید، باید عواقب این مسائل را نیز به جان بخرید، در یک پروژه به قدری مواد درجه سه به سطح تزریق شده بود، که باعث خوردگی آجر شده و حتی در بخش هایی رنگ اصلی را تغییر داده بود.

شاید سوال پیش اید که چرا این اتفاق در نماهای قدیمی بیشتر می افتد؟ باید عرض کنیم که به دلیل رسوب بیشتر کثیفی ها در لایه های پایینی و تلفیق شدن با کانی های موجود در سنگ این احتمال وجود دارد؛ که در اثر واکنش شیمیایی به دلیل وارد کردن موادی نظیر یو اف یا دیسکلر یک فاجعه رخ دهد.

پس دقت در این موضوع یکی از نکات تخصصی است، لازم می دانیم هشدار دهیم که به هیچ وجه با افراد غیر فنی و ارزان قیمت برای شستشوی نما خود تماس نگیرید، زیرا هزینه های اضافی را به دوش خواهید کشید.

برای از بین بردن لکه های قدیمی تمامی صاحبان مشاغل این حوزه، بر این باورند که از سیلیس نیز باید با احتیاط بالایی استفاده شود، زیرا ساختار سیلیس به گونه ای است که می تواند موجب تخریب بخش هایی از نما شود که دارای استحکام پایینی می باشد.

پس منع صد در صدی برای به کار گیری از مواد در شستشوی نمای قدیمی وجود ندارد؛ تنها موضوعی که قابل بحث است، نحوه استفاده، میزان مورد نیاز و تحلیل اولیه برای انتخاب نوع ان می باشد.

بحث ترمیم در شستشوی نما چگونه است

در ابتدای شروع این بخش باید دقت کنید که نماشویی با طناب و بدون داربست بهترین راه حل برای شستشوی ساختمان با نمای قدیمی است، البته اگر کارفرما قصد رنگ کاری را نیز داشته باشد، معمولا قبل از شروع پروژه داربست نصب می کند.

ترمیم ساختمان در پروژه شستن نما دارای ابعاد پیچیده است. برای درک ان باید در شرایط های مختلف قرار بگیرید، از مصالح مختلفی برای بازسازی نمای اجری و حتی سنگی استفاده می شود که رزین پای ثابت ان است.

در واقع رزین برای همین منظور ساخته شده است و اثر گذاری بسیار مناسبی ایجاد می کند و تا حدودی با هر نوع سنگی سازگار است. اما چسب های مخصوص، سیمان سفید، رنگ های مناسب با نما و هر ابزار دیگری که مورد نیاز باشد در بحث ترمیم نما مورد استفاده قرار می گیرد.

شستشوی نما با مواد نانو نیز پای ثابت این خدمات است و اگر کارفرما و مجری به توافق برسند بدون شک از ملزومات اجرایی برای ساختمان های قدیمی می باشد، که دارای نمای سنگی و اجری هستند.

در اصل یا باید رنگ کاری صورت گیرد، یا نانوکاری تا ماندگاری سطح تا حداقل پنج سال باقی بماند و جان تازه ای به طراحی خارجی اپارتمان اداری و مسکونی ببخشد.

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

اموزش نماشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ