علت شوره زدن سنگ و آجر نما و نقش نماشویی

برطرف کردن شوره آجر و سنگ با نماشویی

با توجه به نوع و رنگ آجر همچنین کیفیت بالا و راحتی در نصب و پیاده سازی، این سبک نما از گذشته تا به امروز همواره با استقبال از طرف مشتریان رو به رو بوده است.

شوره زدن آجر و سنگ یکی از دلایل مهم و تاثیر گذار بر کیفیت و طول عمر ماندگاری آنها است که باعث فرسودگی و از بین رفتنشان می شود.

شاید در گذشته بعد از شوره زدن سنگ و آجر نمای ساختمان راهکاری وجود نداشت اما امروزه با توجه به پیشرفت های حاصله در صنعت نماشویی راهکار های بسیاری وجود داد که در مدت زمان کوتاهی می تواند مشکل شما را بر طرف کند.

دلیل اصلی شوره سنگ و آجر

شاید اولین چیزی که به ذهن شما خطور کند این باشد که حتما کیفیت مصالح خریداری شده برای پروژه اعم از آجر و سنگ، سیمان، ماسه و…از کیفیت خوبی برخوردار نبوده اند ولی این مسئله فقط به اینجا ختم نمی شود. کیفیت و مواد مورد استفاده در ساخت سنگ و آجر نیز بسیار تاثیر گذار است به طور مثال آب مورد استفاده در تولید آجر نیز تاثیر زیادی دارد..

شوره زدن سنگ به جنس سنگ بسیار بستگی دارد به طور مثال سنگ های گرانیت به علت جذب کم آب شوره زدن آنها بسیار کمتر رخ می دهد و می توان گفت که اصلا دیده نمی شود اما بر عکس سنگ های گرانیت، سنگ های تراورتن با توجه به جذب بسیار زیاد آب شوره زدن در آن ها بسیار شایع است.

به این گونه این شوره نمایان می شود که مقدار آب زیادی را که سنگ های تراورتن جذب می کنند حال بعد از تبخیر و رطوبت به وحود آمده به وسیله آب، نمک به سطح سنگ نفوذ می کند و نمایان می شود.

برای ساخت و تولید آجر از چند نوع نمک استفاده می شود که از جمله آنها می توانیم به سولفات کلسیم، اکسید منگنز، سولفات سدیم و سولفات پتاسیم اشاره کنیم. حالا بعد بارندگی یا پیش از آن در هنگام چینش آجر آب موجود در ملات را آجر به خود جذب می کند و بعد از مدتی نمک های موجود در خود را پس می دهد.

.می توان این گونه بیان کرد که مهم ترین علت و دلیل شوره و سفیدک بر روی سطح سنگ و آجر ناشی از نمک محلول در ملات تولید شده و نمک استفاده شده در ساخت آجر و سنگ می باشد. البته این نکته را نیز می توان بیان کرد که وقتی شما در زمان شوره به دیوار چینی می کنید آب موجود در ملات یخ می زند ودر تابستان و گرم شدن آب مورد نطر به آجر نفوذ می کند و باعث ایجاد این مشکل می شود.

نماشویی آیا برای رفع این مشکل کارساز است؟

نماشویی یکی از راهکارهای رفع شوره نمای ساختمان می باشد ولی پیش از این بهتر است علت شوره زدگی را بیابید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نمایید. به طور مثال اگر نشت آبی در لوله های کار شده در دیوار باشد خب این معضل ممکن است شما را با چالش های فراوانی رو به رو کند یا به طور مثال جنس متریال استفاده شده در نمای ساختمان را نیز باید مورد بررسی قرار دهید.

بعد از یافتن علت بروز این مشکل حالا وقت مشاوره گرفتن از متخصصان و کارشناسان صنعت نماشویی است که متناسب با نوع سنگ و آجر بهترین گزینه را برای نمای ساختمان شما پیشنهاد می دهند. به طور مثال با توجه به نظر کارشناسان برای نما شما آیا استفاده از دستگاه خاصی همچون سندبلاست لازم هست یا نه؟

چه موادی برای برطرف کردن شوره آجر استفاده می شود

اگر خطرات کار را کنار بگذاریم و فقط یک دیوار کوتاه داشته باشید، شاید اولین راه حلی که به نظرتان می رسد این است که خوذتان دست به کار شوید شروع به شستن نمای ساختمان خود با آب و دستمال کنید اما باید بدانید این راهکار دائمی نیست و در مدت زمان کوتاهی دوباره باید شروع به شستن نمای خود نمایید. علاوه بر آن ممکن است با نفوذ و تبخیر آب دوباره نمک بر سطح سنگ نمایان شود.

استفاده از مواد نانو را هم می توان پیشنهاد داد که با توجه به لایه محافظی که نانو بر روی سطح آجر قرار می دهد مانع نفوذ آب می شود علاوه بر آن اجازه نشستن سفیدک و نمک بر روی سطح را نمی دهد. تنها مسئله ای که در استفاده از مواد نانو رد نماشویی باید آن را بدانید این است که هزینه بیشتر نسبت به راهکارهای دیگر دارد.

استفاده از مواد دیسکلر برای رفع شوره نما بسیار پیشنهاد می شود. این ماده شیمیایی با توجه ترکیبات شیمیایی که دارد می تواند هر جرم و شوره ای را از بین ببرد. برای استفاده از دیسکلر حتما باید از دستگاه سندبلاست استفاده شود. نکته ای که باید بدانید این است که برای رفع شوره در آجر از دیسکلر نمی توان استفاده کرد و بسیار مناسب برای سنگ می باشد.

ماده ی دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد با استفاده از دستگاه سندبلاست با ترکیب مواد سیلیس است که آن نیز راهکار مناسبی برای رفع شوره و سفیدک است و می توان برای شستن آجر و سنگ از آن استفاده کرد.

بهترین گزینه و راهکار پیشنهادی سیلیس است که علاوه بر هزینه کمتر نسبت به دیسکلر و نانو زیبایی دوباره را به نمای شما تقدیم می نماید.

ما در مجموعه ویوپارس با توجه به حضور کارشناسان مجرب می توانیم متناسب با متریال استفاده شده در نمای ساختمان شما و با توجه به بودجه ای که می توانید هزینه کنید بهترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهیم داد.

اموزش نماشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ