میزان ماندگاری شستشوی نما

مدت ماندگاری شستشوی نما یکی از مهمترین سوالات افراد قبل از انتخاب این روش برای بازیابی زیبایی و تمیزی اولیه نمای ساختمان است. این پرسش به دلایل مختلفی مانند هزینه ها و اهمیت زیبایی نما پیش می اید که در ادامه مقاله به بررسی ان پرداخته ایم.

افزایش میزان کثیفی و الودگی روی سطح نما موجب کاهش زیبایی نما و در نتیجه از بین رفتن هویت ساختمان می شود. نشستن کثیفی و الودگی ها بر روی نمای ساختمان به مرور زمان امر بدیهی است و نمی توان از ان جلوگیری کرد، مخصوصا نمای ساختمان هایی که در کلان شهرهای الود هستند.

نماشویی خدمت نوینی است که به روش های مختلف توسط شرکت های خدمات کار در ارتفاع صورت می گیرد. شستشو با استفاده از دستگاه های پیشرفته و مواد شوینده مخصوص نما صورت می گیرد تا بتوان به نتیجه مناسب و تا حد ممکن به کیفیت اولیه نما رسید.

رسیدن به نتیجه ایده ال و شاید شفاف تر از روز اول چالش بزرگ مشتریان این حوزه خدماتی است اما اینکه شستشوی نما تا چه مدت ماندگار است سوال بعدی و مهم انها محسوب می شود. ماندگاری پاکیزگی نما پس از شستشو به پارامترهای زیادی بستگی دارد که از بررسی جنس اولیه نما تا نوع و میزان کثیفی و نوع مواد شوینده  و حتی شرایط اب و هوایی را در بر می گیرد.

تحلیل انواع شستشوی نما از شیشه تا سنگ

امروزه نمای ساختمان به عنوان یک عنصر زیبایی در ساختمان ها محسوب می شود و اهمیت ویژه ای در زیبایی محیط بیرونی و جلوه شهری دارند. جنس تشکیل دهنده نمای ساختمان بر اساس طراحی ساختمان و سلیقه مالکان ان شکل می گیرد. به همین دلیل نمی توان یک مدت زمان ماندگاری تمیزی نما پس از شستشو در نظر گرفت.

شیشه، سنگ، سیمان و نمای کامپوزیت بیشترین کاربرد را در نمای ساختمان های امروزی دارند. میزان جذب کثیفی، جرم و الودگی هر کدام از این موارد با یک دیگر بسیار متفاوت است. به عنوان مثال مقاومت نمای سنگی در برابر الاینده ها بیشتر از کامپوزیت و شیشه است.

استفاده از راپل و داربست دو راهکار کلی برای شستشوی انواع نمای سنگی و شیشه است. اما مواد شوینده و روش شستشو بستگی به جنس نما و حجم کثیفی و لکه ها دارد. برای نماهای سنگی استفاده از واتر سندبلاست و مواد مکمل uf و cip و دیسکلر کفایت می کند.

برای شستن نماهای شیشه ای نیاز به صرف وقت و زمان بیشتری است زیرا باید یک مرحله با استفاده از واترجت الودگی های سطحی ان ها برداشته شود و سپس با استفاده از مواد مخصوص شیشه شویی در ارتفاع انجام می گیرد.

شوره یکی از معایب استفاده از اجر در نمای ساختمان است. رفع شوره و شستشوی اینگونه نماها دارای دشواری های زیادی است. زیرا به محض برخورد اب با ان ناپدید شده و پس از خشک شدن دوباره با شدت بیشتری نسبت به قبل ظاهر خواهند شد. استفاده از سیلیس در مقدار مشخص و رفع شوره حائز اهمیت است تا به کیفیت مناسبی از نما دست یافت.

فاکتورهای موثر در ماندگاری نما بعد از نماشویی

همانطور که اشاره کردیم روش شستشو و مواد استفاده شده متناسب با نوع نما متفاوت است. استفاده از مواد مناسب به همراه اجرای موثر می تواند بیشترین تاثیر را در ماندگاری پاکیزگی نما پس از شستشو داشته باشد. زیرا حذف عوامل ایجاد لکه و کثیفی بر روی نما بیش از هر چیزی حائز است.

واترجت و واتر سندبلاست به علت قدرتی که دارند 90 درصد از لکه ها را در همان ابتدا از بین می برند و مابقی را باید به استفاده از ترکیب اب و مواد شوینده از بین برد. این می تواند ماندگاری را تا درصد بالایی افزایش دهد.

پس از اینکه شستشو انجام شد و نما تمیزی و پاکیزگی قابل قبولی را به خود گرفت، دیگر بستگی به شرایط محیطی و اب و هوایی دارد که چقدر این تمیزی ماندگار خواهد بود. ماندگاری تمیزی نما در شرایط جغرافیایی مختلف یکسان نیست.

ساختمان هایی که به شهرک های صنعتی یا خیابان های اصلی و بزرگراه ها نزدیک هستند سریع تر الودگی و کثیفی را به خود جذب می کنند. پس انتظار نداشته باشید که نمای شسته شده شما سالیان طولانی به همان شکل و طراوت باقی بماند.

باران های اسیدی و طوفان نیز مهمترین عواملی هستند که سرعت کثیف شدن نما را افزایش می دهند. باران اسیدی سبب ایجاد واکنش بین مواد الاینده شده و سنگ نما یا کامپوزیت را کدر تر می کنند. در شهرهای خوش اب و هوا که دارای شاخص الودگی پایین هستند کمتر به خدمات نماشویی نیاز است زیرا پس از شستشو تمیزی نما تا سال های زیادی ماندگار خواهد بود.

در بحث نماهای شیشه ای نیز ماندگاری تمیزی بستگی به شرایط محیطی دارد. به علت اینکه در ساختمان های مرتفع نمی توان شیشه ها را از بیرون نیز نظافت کرد، سرعت کثیف شدن و جذب الودگی انها نسبت به سایر نماها بیشتر است. باریدن باران حتی در شهرهای دارای هوای پاک نیز لکه و کثیفی غیر قابل تحملی بر روی انها ایجاد می کند.

مهمترین نکته ای که باید در زمینه ماندگاری شستشوی نمای ساختمان بدانید این است که هیچ ارتباطی با سلیقه شما ندارد و تنها عوامل خارجی و شرایط محیطی مطرح هستند. شستشوی دوره ای نما می تواند تمیزی  و پاکیزگی نما را تمدید کند.

ورود نانو قاعده بازی را بهم میزند

همانطور که پیش از این گفته شده خدمات شستشوی انواع نما با استفاده از روش و مواد مختلف و مخصوص صورت می گیرد و می توانند شفافیت و تمیزی نما را تا حد بالایی افزایش دهند. اما مسئله ماندگاری ان نیز به همان اندازه مهم و حیاتی است.

ماندگاری تمیزی همواره یک چالش بزرگ برای مشتریان و شرکت های ارائه خدمات شستشو بوده است. ورود مواد نانو به عرصه نمای ساختمان توانست قاعده را بر هم زد و یک تحول بزرگ در این حوزه خدمات رقم زند.  

از این پس شرکت های ارائه دهنده خدمات بدون در نظر گرفتن عوامل خارجی توانستند ضمانت ماندگاری تمیزی پس از شستشو را به خدمات خود اضافه کنند. نانو با ایجاد یک لایه محافظ پس از شستشو می تواند تا سال تمیزی و طراوت نما را حفظ کنند. میزان ماندگاری مواد نانو در شهرهای الوده حتی تا 5 سال نیز می رسد.

راجب شستشوی نمای استاندارد بیشتر بدانید

بر خلاف تصور بسیاری از عموم مردم نماشویی با گرفتن اب خالی بر روی نما بسیار متفاوت است. لکه بری و رساندن تمیزی نما به نقطه ایده ال به راحتی توسط اب خالی و دستگاه واترسند بلاست صورت نمی گیرد. بسیاری از لکه ها و الودگی ها در عمق نما فرو رفته اند و نیاز به مواد شوینده شیمیایی مخصوص دارند.

این پروسه از ابتدا تا پایان بر پایه روش های علمی اجرا می شود. اما شستشوی نمای ساختمان به صورت استاندارد می تواند علاوه بر کیفیت نهایی بر ماندگاری تمیزی ان نیز تاثیر بسزایی بگذارد. استاندارد های این حوزه از بررسی دقیق نوع کثیفی و استفاده از مواد درجه یک را شامل می شود.

استاندارد سازی محیط کارگاه شامل ایمن سازی راپل و داربست می باشد تا خطرات را به صفر برساند. هر یک از متخصصین کار در ارتفاع دوره های مهارت را باید گذارانده باشند و بر اساس استاندارد های اتحادیه ایراتا (IRATA) مشغول به کار شوند.

اموزش شستشوی نما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ