روش های نوین نماشویی ساختمان

تاریخچه هر کسب و کاری یک داستان زیبا برای سرودن دارد. اما در نماشویی یک تراژدی عمیق حاکم است، که از یک دوره گذار با تلاطم های فراوان وارد یک دوره شکوفایی شده است. برای ما که در این شغل بوده ایم درک بیشتری دارد.

از سالیان دور انسان خواهان زیبایی محیطی بوده است. از سنگ نگاره های انسان ها نخستین نیز این موضوع کاملا مشخص است. بشر با راه حل های مختلفی در طول تاریخ به دنبال ایجاد یک محیط پاکیزه برای زندگی بوده است.

در اصل اگر بخواهیم نماشویی را واکاوی کنیم؛ قدمت ان به هزاران سال پیش می رسد. با کمترین امکانات و ابزارهای پیش پا افتاده، اقدام به شستشوی نمای ساختمان خود می کردند. اما از اواخر دهه هشتاد میلادی یک جهش کلی در این صنعت ایجاد شد.

در اوج پیشرفت طراحی داخلی بود، که مهندسان و معماران حوزه ساختمان به فکر ایجاد یک پروتکل اجرایی در زیبایی سازی بخش خارجی اپارتمان ها و منازل کردند. همین جا بود که جرقه نماشویی مدرن در ذهن خالق دستگاه واترجت افتاد.

البته ناگفته نماند که این دستگاه در صنایع مختلف به کار می رفت. اما برای شستشوی نما هنوز معرفی نشده بود. تنها یک ایده نوپا در این حوزه خدماتی بود. به قول معروف ازمون خطای خود را پس نداده بود، و مسیر طولانی در پیش این صنعت نوپا بود.

همه چیز محیای یک انقلاب بزرگ در طراحی خارجی ساختمان بود. نماشویی در حال وارد شدن به دنیای پیشرفته صنعتی و جذب هزاران نفر به عرصه این شغل خدماتی قرار گرفته بود.

نماشویی و چالش امنیت جانی

چه اتفاقی می توانست این جهش را کند کند؟ تنها یک دلیل برای جلوگیری از پیشرفت این زمینه بی نظیر وجود داشت. ان هم امنیت جانی بود، که به شدت مورد توجه کارشناسان این حوزه قرار گرفت. حال زمان بررسی راه حل های مختلف برای برطرف کردن این مشکل جدی بود.

نماشویی ساختمان از زمان پیدایش تا به امروز همواره مورد هجمه از لحاظ سقوط اشیا و انسان ها از ارتفاع قرار گرفته است. جالب است بدانید با طرح این موضوع چند ماهی طول نکشید، که راپل وارد میدان بازی شد. تا حدود زیادی خیال منتقدان این حوزه را راحت کرد.

در اصل این سیستم در صنایع ورزشی و کوه نوردی رایج بود. از اوایل دهه پنجاه میلادی به عنوان وسیله برای حفظ تعادل و جان کوه نوردان مورد تایید استاندارهای جهانی قرار گرفته،  اما کمتر کسی به ذهنش خطور می کرد، که می توان از راپل در صنعت نماشویی نما نیز استفاده کرد.

ورود راپل به عرصه خدمات شستشوی نما

در ابتدا ضعف های زیادی متوجه این وسیله راهبردی قرار گرفت. اما دیری نگذشت که با اصلاح ساختار وارد فاز اجرایی قرار گرفت. در روند کار نیز به افزایش ضریب امنیتی، پای ثابت این شغل باقی ماند.

کارکرد راپل به گونه ای بود که با چند طناب اتصال که در بالای ساختمان نصب می شد، باعث نگه داری نماشور در ارتفاع می گردید. از سوی دیگر با یک شانت حمایتی که به طناب کار همجوار متصل می شد، تا حدود نود و نه درصد از خطرات احتمالی جلوگیری می کرد.

در این بازه زمانی واترجت و روش طناب در کنار به کارگیری داربست که از ابتدا مرسوم بود، به عنوان پروتکل های عملیاتی شستشوی نمای ساختمان  انتخاب شده و مورد استفاده شرکت های فعال در این حوزه قرار گرفته بود.

اما هنوز تاثیر گذاری صد در صدی مشاهده نمی شد، و به ان اندازه که پیش بینی شده بود، اتفاق مهمی بر روی نما نمی افتاد. به زبان ساده تر میزان فشار اب خروجی جواب گوی حجم بالای کدری و چربی نبود.

راه چاره چیست؟ چه چالش بزرگی بدون جواب مانده بود. اما ذهن خلاق بشر در طول زمان های مختلف، ورق بازی را بر میگرداند، و با ارائه بهترین راه کار یک شوک قابل توجه ای به صنایع مختلف وارد می کرد.

باید قدرت دوران افزایش می یافت. اما واترجت برای این کار ساخته نشده بود، و امکان دست کاری در ان وجود نداشت. زیرا موتور این دستگاه توان افزایش بار الکتریکی ورودی را نداشت و باید به فکر طراحی و تولید وسیله جدیدی می افتادند. در اواخر دهه نود میلادی یک شرکت فنی مهندسی با عرضه یک دستگاه تحت عنوان سندبلاست باعث شگفتی همگان شد.

سندبلاست اغازگر یک انقلاب در مدرن سازی صنعت نماشویی ساختمان

نماشویی با سندبلاست و طناب به عنوان بهترین راه کار در این حوزه خدماتی معرفی شد. که عنوان مدرن را وارد تاریخچه این کار کرد. از این جا به بعد دیگر روش های سنتی به طور کامل کنار رفتند و شرکت ها، خیز مهمی در جهت ارائه خدمات شستن نمای ساختمان برداشتند.

خوب برویم سر اصل مطلب و باید ببینیم این وسیله بی نظیر چه تحولی در روند کار ایجاد کرد و شستشوی نما با چه تغییرات بنیادی رو به رو شد، که پیشنهاد می کنیم این پاراگراف را نیز همراه ما باشید.

با ورود سندبلاست و مورد استفاده قرار گرفتن توسط اکثر شرکت ها لازم بود، تا مواد جدید نیز برای اثر گذاری بیشتر وارد میدان شوند، و با همراهی این دستگاه موجب از بین رفتن هر گونه کثیفی گردند.

مواد جدید نظیر سیلیس وارد عرصه رقابت می شوند

اولین ماده ای که معرفی شد؛ سلیس بود که همراه سندبلاست به سطح سنگ و اجر تزریق می شد. از سنگ ریزه های معدنی تشکیل شده بود، که برای خارج کردن الودگی ها از لایه های بیرونی سنگ هایی مانند تراورتن بیشتر کارایی داشتند.

ماده بعدی که پا به عرصه نماشویی گذاشت دیسکلر بود؛ که قدرت پاک کنندگی قوی داشت. قادر بود با نفوذ به چربی ها و ایجاد واکنش شیمیایی سریع باعث رقیق و در نتیجه فروپاشی انها شود.

یو اف و cip بازیگران جدید این حوزه بودند، که باعث شدند تا رسوب و نمک های موجود در سطوح اجری و سنگی و حتی کامپوزیت جای امنی نداشته باشند. با تزریق در نما به طور کامل سطوح را شستشو می دهند.

راپل و سندبلاست در کنار واترجت پروتکل های اصلی را تشکیل دادند، که در کنار مدیریت ریسک و بیمه نامه های معتبر موجب رشد این شغل شدند. امروزه تقاضا برای خدمات نماشویی به قدری افزایش یافته است، که بازار رقابت جذابی را ایجاد کرده است.

روش های نوینی که مطرح شد، در حال حاضر کارساز بوده است. در ادامه مسیر نیز با پوشش ضعف هایی که وجود دارد، می توان امیدوار بود که راه حل های موثر تری برای ادامه روند رو به رشد هر چه بهتر شغل های در ارتفاع اعمال شود.

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

اموزش نماشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ