نماشویی برای رفع شوره اجر

اکثر نماهای حال حاضر در تهران یا کرج به شکل اجری یا سنگی است، که از گذشته تاکنون مورد توجه معماران و مهندسان ساختمان بوده است. دلیل استقبال از این نوع نما، ماندگاری و مقاومت در کنار ساختار مناسب ان است، در این مقاله به رفع شوره اجر و سنگ توسط عملیات نماشویی خواهیم پرداخت.

متاسفانه یکی از معضلات اصلی این مصالح، اسیب پذیری در مقابل عوامل محیطی و رطوبتی است که باعث ایجاد سفیدک یا لکه های اهکی بر روی ان می شود. به طور کلی نمای اجری در مدت زمان دو سال بعد از اجرا ممکن است دچار سطح اهک شود، که بازهم به عوامل متعددی بستگی دارد.

شوره از رسوب های کریستالی نمک ها به وجود می اید که در لایه های بالایی یا داخلی آجر شکل گرفته و در گذر زمان تمامی سطوح نما را درگیر می کند. به شدت زننده و غیر قابل تحمل از دید روانی می باشد.

مراحل شکل گیری شوره و اهک بر روی سنگ یا اجر به این شکل است که؛ پس از تبخیر اب موجود در سطح به صورت بلورهای رسوبی کریستالی خود را نمایان می کنند و تنها راه حل ان شستشوی نما به روش های علمی و تخصصی است.

دلایل به وجود امدن شوره بر روی نما

برای به وجود امدن شوره بر روی اجر یا سنگ باید عواملی نظیر رطوبت و دما در کنار تابش های فصلی خورشید وجود داشته باشد. تا در کنار حضور نمک های محلول در اب و امکان جا به جایی این نمک ها در سطوح پذیرای انها، وجود داشته باشد.

 به طور کلی اگر بخواهیم شوره های موجود در اجر سه سانتی یا هر شکل یا ابعاد دیگر را معرفی کنیم به سه دسته تقسیم بندی می شوند که شامل؛ سفیدک یا شوره کربناتی، نیتراتی و سولفاتی می باشد که هر یک ساختار شیمیایی مختص خود را دارند.  برای پاکسازی و شستشوی هر یک باید مواد مورد نیاز را به کار برد.

13 نوع نمک وجود دارند که بر اثر عوامل محیطی و واکنش های زمانبر ممکن است نمای شما را دچار اسیب کند که به چند مورد می پردازیم:

  • نمک سولفات و سدیم که منشاء ان واکنش های بین اجر و سیمان است.
  • نمک کربنات کلسیم که دلیل اصلی ان می تواند، زیرسازی ملات یا بتن باشد.
  • کربنات سدیم نیز بدون شک منشاء مصالح داشته و ملات عامل اصلی ان است.
  • شستشوی نمای ساختمان با اسید نیز می تواند یکی از عوامل اصلی شوره بستن سطح اجر و سنگ باشد.

بهترین راه کارها برای جلوگیری از سطوح آهکی

قبل از بررسی های تخصصی حوزه نماشویی ساختمان برای رفع شوره نما بهتر است اشاره ای به راه حل های پیشنهادی برای جلوگیری از ایجاد این سفیدک ها کنیم، در اصل مواردی که در ادامه خواهیم گفت بهترین راه حل های موجود است.

بدون شک اولین و بهترین مورد، نانوکاری سطح نمای اجری می باشد که با ایجاد یک لایه مقاوم و اب گریز از اسیب های احتمالی و نفوذ نمک ها و رطوبت، جلوگیری کرده و تا ده سال نمای شما را از شستشوی دوره ای بی نیاز می کند.

روش بعدی ایجاد لایه های ابند به وسیله ورق های مخصوص پلی اتیلن بین دیوارها و درزهای نمای اجری است که مانند یک هدایت گر عمل کرده، و با ایجاد اثر مویینگی موجب عدم نفوذ رسوب به داخل اجر می شود.

بحث های بعدی که می توان نام برد و اثرگذاری زیادی در جلوگیری از ایجاد شوره در نماهای اجری و سنگی دارند بحث ساخت و ساز اصولی و استفاده از مصالح مناسب است که در کنار محوطه سازی استاندارد می تواند از بروز سفیدک و اهک در گذر زمان جلوگیری کند.

باید عرض کنیم که برای داشتن نمای ایده ال و جلوگیری از هزینه های نماشویی در بلند مدت، نیاز است تا در هنگام اجرا و ساخت آپارتمان در تهران و کرج یک نظارت اصولی صورت گیرد و مصالح درجه یک استفاده شود، در کنار ان از افزودنی های ملات، بندکشی و ابزار زنی درست، پالت های چوبی برای کاهش نفوذ رطوبت، در کار اجرایی به کار برد.

نماشویی با سندبلاست بهترین راه حل

خوب تا این جای کار با عوامل بروز شوره یا همان سفیدک و راه حل های پیشنهادی کارشناسان حوزه ساختمان اشنا شدید، حال باید بدانید که برای برطرف کردن این معضل چه کار باید کرد و چه راه حل هایی را ویوپارس پیش پای شما قرار می دهد.

ابتدا باید منشاء اصلی بروز شوره را کشف کنید که با یکی از موارد زیر می توانید تا حدودی موفق شوید:

ابتدا باید بدانید که عمر ساختمان چقدر است، اگر از ساخت و ساز اپارتمان شما تنها یک سال سپری شده باشد، احتمالا عامل اصلی پایین بودن کیفیت خود اجر و مصالح بوده است و اگر بالای این مقدار باشد به احتمال زیاد از نقاطی از ساختمان نشت اب دارید که به لایه های رویی نما نفوذ کرده است.

بحث قابل ذکر دیگر، اطمینان از سلامت خود آجر و سنگ است که ممکن است در اثر ترک خوردگی و ضعف در ساختار، رطوبت به داخل ان نفوذ کرده و باعث ایجاد اهک و سطح نمکی شود.

خوب روش های که گروه نماشویی ما برای از بین بردن لکه های سفید و اهک و سطح شوره ای نماهای اجرای و سنگی به کار می برد، شامل موارد زیر است که باید پس از بازدید حضوری و تایید کارشناسی عملیاتی شود.

شستشوی نما با دستگاه واترجت که برای مواردی استفاده می شود که لایه های رسوبی در حد عادی باشد.

شستشوی نمای ساختمان با دستگاه سندبلاست و سیلیس که در بیشتر پروژه های نماشویی برای از بین بردن اهک و نمک های رسوبی کریستالی استفاده می شود.

روش بعدی شستن نمای ساختمان با اسید است که با صلاحدید نماشور و بررسی های دقیق مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر ترکیبی از دیسکلر با اسید فسفریک با دوز مناسب است که باید با احتیاط استفاده شود که در موارد زیادی موثر بوده، تا نود درصد سطح را به بالاترین کیفیت می رساند.

در حالت کلی باید ابتدا تشخیص داد که چه عواملی باعث ایجاد شوره در نما شده است و پس از ان با رفع ایرادات موجود با شرکت نماشویی معتبر در تهران تماس گرفت تا با بهترین راه حل های منطقی، سنگ یا اجر ساختمان شما را از این حالت خارج کنند.

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

اموزش نماشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام خدمت شما

برای ارتباط گرفتن با واحد مشاوره و کارشناس فنی یا بر روی شماره تماس مستقیم یا آیکن پایین کلیک کنید تا وارد واتس اپ شوید

برای تماس مستقیم کلیک کنید

× مشاوره رایگان در واتس اپ